Hva er klokka? logotype
Hva er klokka? / Lister /Koordinater

Liste over koordinater til alle placeringer i databasen

Her finder du en liste over koordinater for alle steder, vi har indtastet i vores database, listen er sorteret efter navnene på de steder. Vi opdaterer denne liste kontinuerligt, da vi tilføjer flere lande, byer og steder til vores database, vores mål er, at det bliver så komplet som muligt! Hvis du har kommentarer, skal du bare hæve det! :)

PlaceringLængdegradBreddegrad
Abu Dhabi24.49023454.375848
Agia Napa34.98890034.000260
Aktau43.69412851.127216
Alabama32.318230-86.902298
Alanya36.54334032.002800
Alaska65.093333-150.877222
Alger36.7537683.0587561
Alicante38.345210-0.480990
Almaty43.20611476.919235
Amman31.95809035.945808
Amsterdam52.37021574.8951679
Anchorage61.2180556-149.9002778
Ankara39.92701632.835777
Antalya36.89689330.713324
Arizona34.048927-111.093735
Arkansas35.201050-91.831833
Asunción-25.263740-57.575926
Athen37.983809623.7275388
Atlanta33.748995-84.387982
Auckland-36.8484597174.7633315
Bagdad33.312805744.3614875
Bali-8.409518115.188916
Bangalore12.96968277.587207
Bangkok13.7563309100.5017651
Banjul13.451290-16.573000
Barcelona41.3850642.173403
Baška Voda43.35845016.947800
Beijing39.913028116.376276
Beirut33.893791335.5017767
Belfast54.597285-5.930120
Beograd44.78656820.4489216
Berchtesgaden47.62728512.993131
Berlin52.520006613.404954
Bilbao43.256960-2.923460
Birmingham52.466782-1.913321
Bogotá4.710989-74.072092
Boise43.6187102-116.2146068
Boston42.360082-71.058880
Bratislava48.14859817.107748
Brela43.36736016.932570
Bremen53.0962928.791102
Bridgetown13.09712959.618747
Brisbane-27.4697707153.0251235
Brussel50.85034634.3517211
București44.44468826.079511
Budapest47.49791219.040235
Buenos Aires-34.603684-58.381559
Calgary51.044270-114.062019
California36.778261-119.417932
Cannes43.5528477.017369
Caracas10.480594-66.903606
Casablanca33.589886-7.603869
Chiang Mai18.70606498.981712
Chicago41.8781136-87.6297982
Colorado39.550051-105.782067
Connecticut41.603222-73.087746
Dallas32.776664-96.796988
Damaskus33.51041436.278336
Delhi28.70405977.102490
Denver39.7392358-104.990251
Detroit42.331427-83.0457538
Dhaka23.81033190.412521
Doha25.29285851.522598
Dortmund51.5134977.436487
Dresden51.05731113.735028
Dubai25.204849355.2707828
Dublin53.3498053-6.2603097
Düsseldorf51.2358056.738651
Edinburgh55.953252-3.188267
Edmonton53.544389-113.4909267
Essen51.4615217.024197
Firenze43.78153611.267041
Florida27.664827-81.515755
Fort Lauderdale26.122439-80.137317
Frankfurt am Main50.0838028.675498
Fuerteventura28.398696-13.995453
Fukuoka33.588669130.385267
Fukushima37.766667140.466667
Gaza31.41012034.393390
Gdańsk54.35745718.630946
Genève46.2043916.143158
Glasgow55.864237-4.251806
Goa15.29932674.123996
Göteborg57.70887011.974560
Gradac43.10482017.341310
Guangzhou23.134204113.233671
Hamburg53.5454089.970963
Hannover52.3855019.709731
Hanoi21.043651105.852119
Havanna23.1135925-82.3665956
Hawaii19.896766-155.582782
Helsingfors60.169855724.938379
Ho Chi Minh-byen10.823099106.629664
Hongkong22.311020114.173622
Honolulu21.3069444-157.8583333
Houston29.760427-95.369803
Hvar43.17259016.443230
Ibiza39.0200121.482148
Irkutsk52.2869741104.3050183
Istanbul41.008237628.9783589
Ittoqqortoormiit70.463969-22.020311
Jakarta-6.175110106.865036
Jelsa43.16156016.692590
Jerevan40.179185744.4991029
Jerusalem31.76831935.21371
Johannesburg-26.204102828.0473051
Juneau58.3019444-134.4197222
Kabul34.55534969.207486
Kairo30.044419631.2357116
Kalymnos36.95158026.982073
Kanariøyene27.920220-15.547437
Karachi24.86496567.028073
Kárpathos35.56300527.130395
Kiev50.450130.5234
Kingston18.017874-76.809906
Kinshasa-4.441931115.2662931
Ko Samui9.50139499.995619
Kolkata22.53840388.344287
Köln50.9499386.960018
Kos36.88566227.277361
Krabi8.05826098.916810
Kraków50.05048419.939490
Kreta35.24011724.809269
Kuala Lumpur3.139003101.686855
Kyoto35.011635135.768036
København55.676096812.5683371
Lahore31.57784174.324982
Lanzarote29.042823-13.635316
Larnaka34.91771033.636630
Las Palmas de Gran Canaria27.984397-15.591762
Las Vegas36.169941-115.139830
Leeds53.800755-1.549077
Leipzig51.34045212.355660
Lima-12.0463731-77.042754
Limassol34.70713033.022617
Lisboa38.7222524-9.1393366
Liverpool53.408371-2.991573
Ljubljana46.05694614.505752
London51.5073509-0.1277583
Los Angeles34.0522342-118.2436849
Luxembourg (by)49.6096256.121748
Lyon45.7652784.837832
Madeira32.7607074-16.9594723
Madrid40.4167754-3.7037902
Magaluf39.5102102.532580
Makarska43.29379017.019630
Málaga36.721274-4.421399
Malé3.20277873.220680
Mallorca39.6952633.017571
Malmö55.60113013.033752
Manaus-3.119028-60.021731
Manchester53.480759-2.242631
Manila14.5995124120.9842195
Marbella36.509940-4.886350
Mariehamn60.09709419.934834
Marmaris36.85654828.260956
Marrakech31.669746-7.973328
Marseille43.2964825.369780
Melbourne-37.8136276144.9630576
Menorca39.9708064.082098
Mexico by19.4326077-99.133208
Miami25.775278-80.208889
Milano45.4642039.189982
Minsk53.904539827.5615244
Mogadishu2.046934345.3181623
Montréal45.501689-73.567256
Moskva55.75582637.6173
Mumbai18.92479972.836528
München48.13512511.581980
Nagoya35.167301136.891379
Nairobi-1.292065936.8219462
Napoli40.85179914.268120
Nassau25.0479835-77.355413
Natal-5.717284-35.230327
New York40.712784-74.005941
Nice43.7101737.261953
Nikosia35.185565933.3822764
Nürnberg49.45587911.055435
Nursultan51.11971471.419160
Nuuk64.165900-51.765890
Okinawa26.501301127.945404
Osaka34.666120135.527575
Oslo59.913868810.7522454
Ottawa45.425533-75.692482
Palermo38.11568813.361267
Paris48.8566142.3522219
Pattaya12.931859100.900691
Perth-31.950527115.860457
Philadelphia39.944917-75.168199
Phnom Penh11.5448729104.8921668
Phoenix33.453751-112.080591
Phuket7.95193398.338088
Pisa43.72283910.401689
Pompeii40.74615914.498934
Poreč45.22675013.597760
Port Louis-20.16089157.501222
Praha50.075538114.4378005
Praia14.933050-23.513327
Priština42.66754221.166191
Pyongyang38.994020125.954850
Qaanaaq77.475292-69.278676
Québec46.813878-71.207981
Rabat34.020882-6.841650
Reykjavík64.1265206-21.8174392
Rhodos36.18388827.930583
Riga56.949648724.1051864
Rio de Janeiro-22.906847-43.172897
Riyadh24.61315646.679035
Roma41.902783512.4963655
San Diego32.715738-117.161084
San Francisco37.774929-122.419416
San José9.928069-84.090725
Sana15.35835644.200074
Santiago de Chile-33.448890-70.669265
Santo Domingo18.486058-69.931212
São Paulo-23.550520-46.633308
Sarajevo43.856258618.4130763
Seattle47.606209-122.332071
Seoul37.566535126.9779692
Sevilla37.382640-5.996300
Shanghai31.210695121.448502
Shenzhen22.567365113.909796
Side36.77236031.397340
Singapore1.352083103.819836
Sofia42.697708223.3218675
Sousse35.82930010.640630
Split43.50695016.442381
St. Petersburg59.93532230.256623
Stockholm59.329323518.0685808
Stuttgart48.7727659.172650
Supetar43.38250016.551290
Sydney-33.8688197151.2092955
Tahiti-17.650921-149.426041
Taipei25.0329694121.5654177
Tallinn59.436960824.7535746
Tbilisi41.69363044.801620
Teheran35.68919751.388974
Tel Aviv32.10933334.855499
Tenerife28.291564-16.629130
Thessaloniki40.63478122.943090
Tianjin39.120306117.200348
Tirana41.32754519.818699
Tokyo35.6894875139.6917064
Torino45.0715207.670247
Toronto43.653226-79.3831843
Tripoli32.88535313.180161
Trogir43.51736016.250600
Tučepi43.26396017.057890
Tunis36.80007010.187060
Ulan Bator47.8863988106.9057439
Uppsala59.85616317.651398
Valencia39.470240-0.376800
Valletta35.93749614.375416
Vancouver49.2827291-123.1207375
Venezia45.44084512.315515
Vientiane17.974855102.630867
Vilnius54.687155525.2796514
Volgograd48.70804844.5133034
Warszawa52.229675621.0122287
Washington D.C.38.907192-77.036871
Wien48.208174316.3738189
Winnipeg49.895136-97.1383744
Wuhan30.596437114.291493
Yukon65.183030-136.744198
Zagreb45.81501015.981919
Zanzibar-5.72585639.298569
Zürich47.37688668.541694

🇸🇪 Denne siden på svensk: Lista över koordinater till alla platser
🇩🇰 Denne siden på dansk: Liste over koordinater til alle placeringer